Zdarzeń z życia wziętych można przytoczyć dużo, np.: turysta przesadzi z opalaniem, zatruje się lokalnymi przysmakami, dostanie zapalenia ucha albo nieopatrznie nadepnie na jeżowca. Wiele zdarzeń może skutecznie popsuć wymarzony wyjazd.
Niestety, nieszczęśliwe wypadki mają to do siebie, że nie da się ich przewidzieć ani im zapobiec, a co więcej pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Nawet jeżeli klient będzie bardzo ostrożny, może zostać poszkodowany przez kogoś innego. Na szczęście można ograniczyć ryzyko wydatków związanych z różnymi wypadkami podczas wyjazdu, decydując się na ubezpieczenie turystyczne. Klient nie musi martwić się o pieniądze, zwłaszcza gdy w grę wchodzą wysokie koszty leczenia, czy organizacja pomocy w trudnej sytuacji, nawet w najdalszym zakątku świata.
Planując podróż zagraniczną niezwykle istotny jest wybór właściwego ubezpieczenia, tj. takiego, które zapewni podróżującemu pełną ochronę w przypadku wystąpienia nagłych i niepożądanych sytuacji. To szczególnie ważne,
bowiem w obcym kraju zorganizowanie pomocy na własną rękę jest dużo trudniejsze i co chyba równie ważne – często dużo droższe, nawet jeśli mówimy o innych krajach europejskich. Warto pamiętać, że Europejska Karta
Ubezpieczenia Zdrowotnego, choć pozwala na leczenie się w Europie, to nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia (np. akcji ratowniczej), a jedynie tych w ramach ogólnodostępnych świadczeń zdrowotnych w danym kraju.
EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – podstawowa, finansowana ze składek ubezpieczenia zdrowotnego opieka zdrowotna dla Polaków wyjeżdżających do krajów z UE lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein). Nie działa w innych krajach.
Dlaczego EKUZ może czasem nie wystarczyć?
Akcje ratunkowe w górach lub na morzu nie są zazwyczaj refundowane w europejskich systemach ubezpieczeń zdrowotnych (inaczej niż w Polsce). Może się okazać, że całościową lub częściową kwotę kosztów interwencji, podróżujący będzie musiał pokryć z własnych pieniędzy.
Koszt transportu medycznego z zagranicy do Polski także nie jest pokrywany z EKUZ. Zakres bezpłatnych usług medycznych w krajach z UE jest zróżnicowany – może się okazać, że w jednym kraju będziesz mógł sfinansować z EKUZ nawet specjalistyczne leczenie, a w innych problemem może okazać się bezpłatne wyleczenie zęba.
Do niektórych badań lub zabiegów medycznych czasem trzeba dopłacić (są różne limity w krajach na leczenie konkretnych schorzeń).
EKUZ działa tylko w publicznych ośrodkach zdrowia – w kurorcie – miejscu pobytu podróżującego, zazwyczaj znaleźć można tylko prywatnych lekarzy lub placówki medyczne.